Spořit nebo investovat?

Rozdíl mezi spořením a investováním. Výnos, riziko, likvidita a jaký je mezi nimi vztah. Jak poznat špatnou investici.

"Když má někdo peníze, může být hloupý, jak chce."
Publius Ovidius Naso - římský básník

A co my ostatní, kteří je ještě nemáme? My prostě musíme být chytří. A naštěstí, principy finančního trhu se řídí normálním selským rozumem. Dnes se podíváme na to, jestli je výhodnější spořit, nebo investovat.

V dnešní době máte spoustu možností, kam uložit peníze. Když vynechám populární varianty, jako zlaté cihly ve sklepě, ruličky bankovek v trezoru a doživotní zásoby kokainu pod postelí, zbývají nám vesměs finanční produkty, do kterých se dají peníze ukládat.

V našem seriálu je postupně probereme všechny, včetně jejich výhod a nevýhod. Než se ale pustíme do jednotlivých produktů, tak se zaměříme na jeden ze základních principů tvorby peněz. A tím je investiční trojúhelník.

 

Výnos  - nebo chcete-li – kolik mi to sakra vydělá

Riziko – jaká je šance že o svoje peníze přijdu?

Likvidita – jak rychle dostanu svoje peníze, kdy je budu potřebovat?

At už se budeme bavit o jakémkoli produktu na finančním trhu, vždy je budeme posuzovat z těchto tří hledisek. Ideální produkt totiž neexistuje. Stejně jako neexistuje ideální chlap, nebo ideální ženská.

Pokud chcete vysoký výnos, musíte akceptovat, že to bude určité riziko, a že své peníze nedostanete v případě potřeby do druhého dne. To platí třeba pro akciové fondy.

Potřebujete své peníze ihned? Pak se musíte smířit s tím, že budou ležet někde, kde téměř nic nevydělají. Na druhou stranu, nic tím neriskujete. Klasickým zástupcem téhle skupiny jsou třeba spořící účty.

Nechcete riskovat? Pak ale nebudete mít vysoký výnos. Budete se nejspíš pohybovat kolem jednoho až dvou procent zisku. A jsme zase u spořících účtů, nebo dluhopisových fondů s krátkou dobou splatnosti.

Pokud ještě nevíte, co jsou to ty dluhopisy, nevadí to. Cílem bylo vysvětlit, že ani při spoření peněz neexistuje ideální produkt. A pokud vám někdo slibuje, že bez rizika dostanete výnos šest procent a víc, a navíc vám peníze vyplatí do týdne, tak to, s prominutím, smrdí.

A jak si tedy vybrat kde a jak investovat nebo spořit? No třeba tady.