Co je to ten fond?

Co je to podílový fond a jak funguje, základní pojmy v investování.

Ve videu jsme si dělali legraci, že nejsou fondy jako fondue. A že nemáte své peníze provařit. Jo, jsme vtipný, my víme.

No nic, tak ale hlavně vám potřebujeme vysvětlit, co že je to ten fond.

Představte si, že si s partou kámošů dáte dohromady nějaké peníze.  Třeba do prasátka. Nebo do pivního půllitru. A Lojza, který se z vás vyzná nejlíp, dostane za úkol ty peníze nějak rozmnožit.  A aby se to nepletlo, každému z vás vystaví papír o tom, kolik peněz jste tam vložili. Společně se domluvíte a sepíšete, co s nimi Lojza smí, a co nesmí udělat. To jen pro jistotu, aby je třeba neprohrál ve skořápkách. No a ten seznam dáte na hlídání Pepanovi, protože nejčastěji střízlivej.

No a pak to jede. Jednou ročně Lojza  vystaví výpis z půllitru, kde se dozvíte, jak se mu vedlo a strhne si nějaký drobný za to, že se snažil. Pepa ho průběžně kontroluje, aby nedělal kraviny. A vy si kdykoli z toho půllitru svoje peníze můžete vybrat, a nebo do společný kasy přihodit další.

A to je v kostce investování v podílových fondech.

Půllitr = podílový fond

Lojza = Investiční společnost

Pepa = Česká Národní banka

Soupis co se smí a co ne  = Status fondu

Možnost výběru nebo vkladu = otevřený podílový fond.

Stržené drobné = poplatky za vedení fondu

A to by pro začátek stačilo. Pokud vám tohle vysvětlení přišlo moc alkoholický, nebo plebejský, tak tady to máte i odborně:

Podílový fond je nástrojem, který se využívá k investičním operacím. Podílový fond je jakýmsi souborem majetku. Rozděluje se do několika kategorií, podle účelu, obsahu a dalších faktorů. Podílový fond nemá právní subjektivitu (na rozdíl od investičního fondu), je to tedy pouze jakýsi koš, který sdružuje aktiva. Je spravován investičními společnostmi, které řídí jejich fungování. Základní jednotkou fondu je podílový list, držitel podílových listů (investor) se nazývá podílníkem fondu. Otevřený podílový fond má oproti jiným formám investování řadu vlastností, které umožňují jeho použití ve velmi širokém okruhu investorů.

Zdroj: Wikipedie

A příště se podíváme na to, na co  vlastně Lojza vůbec ty peníze z půllitru smí použít.

Chcete vědět, jaké fondy by se hodily pro vás? Zkuste to tady